New Page 1
info@apluspost.net
Üye Onay

Kullanıcı Adı :

Şifresi:

Yeni Üye  - Şifremi ?

New Page 1
 

Firma Adı

Ad Soyad

Telefon

e-mail

 
 
 

İMZALI DAĞITIM

ADRESSİZ DAĞITIM

E-BÜLTEN

GÖNDERİ HAZIRLAMA

HIZLI POSTALAMA HİZMETİ

ZARFLAMA

KURYE

KARGO

 
 
POSTALAMA

1-Postalamada OUTSOURCING 2-Neden Direkt Postalama

 

DOĞRUDAN POSTALAMA KAMPANYALARI

Son zamanlarda teorisi hakkinda sık konuşulan CRM’in uygulandigi projeler artiyor. Deneyimlerimiz arttikça, CRM’in sadece teknoloji yatirimi ya da Çagri Merkezinden ibaret olmadigini görüyoruz.

 

CRM, telemarketing, çagri merkezi, veri tabani yönetimi konularina ilgisini yönelten pazarlama uzmanlari ve isletme sahipleri, ellerindeki müsteri bilgilerinin ne denli potansiyel getiri kaynagi oldugunu farkediyorlar. Dogrudan postalama kampanyalarini da pazarlama faaliyetleri arasina yerlestirmeye basladilar.

 

Nedir su dogrudan postalama paketi?

Dogrudan postalama paketi denilince çogu kez akla adresimize gelen kargo paketleri ya da bankalarin gönderdikleri ekstreler gelir. Oysa dogrudan postalama bire bir pazarlamanin en önemli bilesenidir. Degisik içerik, boyut ve renkte uygulanabilir. Ürün ya da servisinizi tanitmak, satmak, müsteri adaylarinizi bilgilendirmek, iletisiminizi saglamlastirmak gibi ihtiyaçlarinizi karsilamak için dogrudan postalama kampanyalari yapabilirsiniz.

 

Dogrudan Postalama Pazarlamasi size ne kazandirir?

 

Dogrudan Postalama ile sadece hedef kitlenize odaklanirsiniz:

Televizyonda yayinladiginiz reklam ürünlerinizle ilgili veya ilgisiz birçok kisiye ulasir, hepsinin ücretini öder ve ulastiginiz kitle içinde hedef kitlenizin de oldugunu umut edersiniz. Oysa dogrudan postlama yoluyla belirli bir adreste bulunan, belirli bir kisiye, ona özel tanimli bir mesajla seslenebilirsiniz. Örnegin bir hayir kurulusuna bagista bulunmus kisiden baska toplum yararina bir projeye katkida bulunmasini isteyebilirsiniz ya da düzenlediginiz kültür turlarina katilanlara simdi arkadaslariyla katildiklarinda özel bir hediye alacaklarini bildiren bir postalama yapabilirsiniz. Tabii katilimcilarin isim ve adres bilgilerini almayi unutmadiysaniz.

 

Tanimli bir kitleye tanimli bir mesajla gittiginizde hedeflediginiz satisa dönüs oranina daha az zahmetle erisebildiginizi göreceksiniz.

 

Dogrudan Postalama ile ürün ya da servisinizi dogrudan müsterinize ulastirirsiniz:

Dogrudan postalamayi ürün ya da servisinizin müsteriniz tarafindan alinmasina birçok yönden destek vermek için kullanabilirsiniz. Müsterinizin magazaniza gelmesine, form doldurup fakslamasina ya da çagri merkezinizi aratip hemen satisin kapanmasini saglayabilirsiniz.

 

Sonuçlari ölçebilirsiniz:

Postalama paketinin içindeki mesajin kaç kisiye ulastigini ve bunlarin kaçinin istediginiz aksiyonu yaptigini ölçülebilirsiniz. Kaç kisi kuponu magazaya götürdü? Kaç kisi telefon etti? Kaç kisi formu doldurup faksladi ya da postaladi? Kaç kisi web sitenizi ziyaret etti? Kaç kisi ürün ya da hizmetinizi satin aldi? Istediginiz kriterlerde raporlar hazirlayabilirsiniz.

 

Dogrudan postalama sonucu yapilacak satislar gerçege yakin oranda tahmin edilebilir:

Postalama yapilacak hedef kitlenin tamamina ulasmadan önce bir örneklem alarak test uygulamasi yapabilirsiniz. Böylece elde ettiginiz sonuçlara dayanarak kampanyanin hedef kitlenin tamamina uygulandiginda geri dönüsüm oranlarini tahmin edebilirsiniz. Dogrudan postalama kampanyasini ilk kez uyguluyorsaniz ve bir anda 50.000’den büyük bir kitleye gidiyorsaniz, test yapmayi ihmal etmeyin.

 

Rakip yarisinda kendinizi ön plana çikarabilirsiniz:

Geleneksel medyada sürekli rakiplerinizle yaris halindesiniz. Hedef kitleniz televizyon seyrederken, okurken, radyo dinlerken rakiplerinizin mesajlarini da alir. Oysa dogrudan postalama kampanyanizda müsteriniz zarfi açtiginda sadece sizin teklifinizle ilgilenir. Etrafta rakipleriniz olmaz. Üstelik büyük ihtimalle rakibiniz henüz müsteri adayinizin evine ya da isine dogrudan postalama ile ulasmamistir. Dolayisiyla siz, bir adim daha öne çikmis olursunuz. Gelismis ülkelerde dogrudan postalama uzun süredir uygulandigi için bireyler hergün dogrudan postalama bombardimanina ugruyorlar. O nedenle firmalar çok daha yaratici, zarfi açtirici kampanyalar gelistirmek zorundalar. Oysa ülkemizde göndereceginiz mektup, hedef kitlenizin ekstreler disinda alacagi belki de tek kampanya mektubu olacaktir. Erken davranan kazanacaktir. Bu firsati kaçirmayin.

 

Mesajinizi kisisellestirebilirsiniz:

Veri tabaninizdaki bilgiler güncel ve güvenilir ise firsati kaçirmayin. Mektubunuzu sadece isme hitaben yazmaktan öte, mesajinizi dilediginiz kadar kisisellestirebilirsiniz. Örnegin; Çagri Merkezinizi arayarak bilgi alan kisilere katalog ve basvuru formu göndermek üzerine bir kampanya tasarlayabilir ve “Sayin Gülin Ofluoglu, Çagri Merkezimizi arayarak yurtdisinda egitim olanaklari hakkinda bilgi almistiniz. Ilisikte ilginizi çekecegini umdugumuz katologumuzu bulacaksiniz ” seklinde kisisellestirme yapabilirsiniz. Bir keresinde kisisellestirme sonucu müsterimiz sadece kendisine hitap ettigimizi o kadar inanmisti ki Çagri Merkezini arayarak soyisimsiz sadece ismini vererek, kendisini aninda tanimamizi beklemisti.

 

Mesajinizin formatini dilediginiz kadar gelistirebilirsiniz:

Geleneksel pazarlamada mesajinizi verirken birim maliyetlerin yüksekligi ve bazi teknik nedenlerle belirli kisitlar vardir. Örnegin televizyon reklaminizi 15sn içine, gazetedeki ilaninizi tam sayfaya sigdirmak zorundasiniz. Oysa dogrudan postalamada yaraticilik sinirlarinizi zorlamak için çok daha fazla olanak vardir. Mektubunuzu bir zarf yerine bir kutunun içine koyabilirsiniz. Dilerseniz bir numune boy ürün dahi gönderebilirsiniz. Örnegin; Lüks konutlar hakkinda bilgi almak isteyen müsteri adayiniza bir CD göndererek konutlarinin iç ve dis mekanlari hakkinda dilediginiz tüm mesaji istediginiz detayda ve miktarda imaj kullanarak verebilirsiniz. Tabii bilgisayarlari olup olmadigini bastan sorsaniz iyi olur. Bilgisayari olmayanlara da detayli bir brosür gönderip, konutlariniza ziyaret etmelerini saglayabilirsiniz. Bu noktada belirtmeden geçemeyecegim. Ülkemizde dogrudan postalama kampanyalari olmasi gereken düzeyde yayginlasmadigi için zarflama, kisisellestirme hizmeti veren firma sayisi , gerekli teknoloji kisitlidir.Dolayisiyla farkli format talepleri maliyetleri artirmaktadir. Dogrudan postalama kampanya sayilari arttikça maliyetler de düsecektir.

 

Veri tabaninizi güncelleyebilirsiniz:

Müsterilerinize birebir ulasmisken, veritabaninizi güncelleme ve temizleme firsatini yakalarsiniz. Kampanyaniza cevap verirken doldurulan formda soracaginiz ilave birkaç soru ile ileride uygulayacaginiz yeni kampanyalar için zemin hazirlamis olursunuz. Örnegin; müsterinizin çocuklari oldugunu ve dogum tarihlerini ögrendiginizde, çocuklara yönelik diger ürün grubunuzu tanitmak veya satmak için yeni kampanyalar hazirlayabilirsiniz.

 

Kampanya tarihi esnektir:

Geleneksel medya için hazirlattiginiz reklamlarda yayin zamanlamasi ve yeri açisindan bazi kisitlarla karsilasabilirsiniz. Örnegin ekonomi sayfasi istediginiz tarih araliginda doludur veya reklam kusaginda ilk reklam olarak çikmaniz belirli bütçesel kisitlar getirebilir. Oysa dogrudan postalama kampanya yöneticisi postalama tarihini istedigi zaman için seçebilir. Postane veya kurye “kusura bakmayin yerimiz kalmadi” demez.

 

Özetlemek gerekirse dogrudan postalama tam isinize yarayacak bir pazarlama yöntemi olabilir. Hedef kitlenizi harekete geçirici, ikna edici, satisa yönlendiricidir. Üstelik sonuçlarini ölçebilirsiniz. Su ana kadar çesitli aktivitelerden topladiginiz verileri daha fazla bekletip eskitmeyin. Degerlendirin. Unutmayin, siz degerlendirmezseniz, rakibiniz degerlendirir. Ne duruyorsunuz? Siz de deneyin. Seveceksiniz.

 

Bu makalede dogrudan postalamanin ne oldugu üzerinde durduk. Önümüzdeki sayilarda da basarili dogrudan postalamadan yüksek geri dönüs almanin püf noktalari, yapilmasi ve yapilmamasi gerekenleri tartisacagiz.

 

Gülin OFLUOGLU kimdir? gofluoglu@dersler.com

 

Direct Marketing konusunda Avrupa’nin en eski okulu olan IDM mezunudur. Amerika ve Ingiltere’de egitim ve dogrudan pazarlama alaninda yaptigi çalismalardan sonra Türkiye’ye dönmüstür. Su anda Yapi Kredi Emeklilik’te Kampanya Yöneticisi olarak çalismaktadir. Ayrica BNET, Otaci, Edinburgh Üniversitesi, Edinburgh Belediyesi, Dynamic Speak Marketing (Ingiltere) gibi firmalarda dogrudan pazarlama yöneticisi, egitmen, çevirmen pozisyonlarinda çalismis olan Gülin Ofluoglu’nun çeviri kitabi ve basili makaleleri bulunmaktadir.

 

www.crmhaber.com sitesinden alınmıştır.

 

BU GRUPDAKİ DİĞER YAZILAR

11/03/2009 - 12:20 BİLGİ ve TEKNOLOJİ

11/03/2009 - 11:38 POSTALAMA